
Oktober 2025 | Geprezen zijt Gij!
Als Kerk in Vlaanderen ervaren we dikwijls een gevoel van crisis. Crisis kan aanvoelen als een last, maar vaak is het ook de plek waar nieuw leven ontkiemt. Franciscus en Clara van Assisi zijn daar een prachtig voorbeeld van. Hun spirit nodigt uit tot eenvoud, vreugde en verbondenheid. Samen met onze lidorganisaties TAU – Franciscaanse spiritualiteit vandaag en de Franciscaanse Seculiere Orde (OFS) zochten we tijdens het Forum van 11 oktober 2025 naar frisse inspiratie.
Het Forum verliep wat anders dan gewoonlijk. Dat werd al meteen duidelijk bij het betreden van de zaal: geen klasopstelling, geen keynote spreker, wel een cirkel van stoelen rond een groot doek – het franciscaanse labyrinth. Na het openingswoordje van voorzitter Carine verscheen een heuse troubadour ten tonele die ons bezinnend meenam in een nieuwe versie van Franciscus’ beroemde Zonnelied, het resultaat van de gezinsvakantie van TAU afgelopen zomer. “Oh, what a joy is in my heart! Que allegria siento hoy! Is there a place I’d rather be, than here with friends surrounding me?”, klonk het refrein. Daarmee was de toon gezet voor een reeks werkwinkels.
Koen De Witte ofs en Martina Meul ofs gaven een inkijk in de franciscaanse lokale werking in West-Vlaanderen. Het jaarlijkse vormingsweekend VIA TAU in samenwerking met TAU Vlaanderen bood reeds tal van interessante thema’s zoals stilte en contemplatie, Zonnelied… TAU West organiseert ook Cappuccino avonden en heeft een vredeskerkje ingericht. Daarnaast werd er recent met succes een nieuwe broederschap Portiuncula van de derde orde opgericht in het Brugse. De workshop besluit met het langzaam lopen van het labyrint op de franciscaans mantra: ‘Mijn God en mijn al’.
Franciscus van Assisi riep op het einde van zijn leven op om als troubadours overal het Zonnelied te zingen en zo de harten van de mensen te raken. Annemie Patyn, deeltijds stafmedewerker van TAU, vertelde ons meer over de troubadourstour in Vézelay waar de deelnemers samen de kleurrijke elementen van het Zonnelied ontdekten. Spelenderwijs konden de IPB’ers zelf proberen de Zonneliedelementen te verzamelen in het Zonneliedkwartet.
Ezel in de kerk
Luc Vansina ofm cap, kapucijn en gardiaan van het klooster in Antwerpen, organiseert samen met Pax Christi en TAU maandelijks een vredesgebed in zijn Franciscuskerk – overigens, daarbij sluiten we met het IPB heel uitdrukkelijk aan op 3 november, en we roepen iedereen op om erbij te zijn of mee te volgen via streaming. Tijdens het Forum gaf broeder Luc wat meer uitleg over het franciscaanse thema ‘vrede’ aan de hand van het verhaal van Franciscus en de sultan.
In het Rimpelproject van de Rupelkerk Sint Franciscus en TAU, een project van Space for Grace (2023-2025) werden al tal van franciscaanse verhalen vertaald naar creatieve werkvormen en dynamische gezinsvieringen. Cindy Rymen en Els Schiltz presenteerden dat project aan de hand van sprekende voorbeelden, zoals de Kerstviering in 2023 met een levendige kerststal (ezel inbegrepen!), de roverviering rond het verhaal van Franciscus en de rovers, het succesvolle project waarbij maar liefst 2000 engeltjes werden ingezameld, de ‘luisternestjes’ in de kerk enzovoort. Nadien mochten de IPB-deelnemers bijdragen aan de Godsnamencarrousel waar Franciscus’ Godsnamen uit zijn Lofzang op de Allerhoogste zwierig naast de 99 namen van Allah hangen, een interreligieuze werkvorm geïnspireerd door Franciscus’ ontmoeting met de sultan. Die inspireerde alvast tot een diepzinnig gesprek over wie God voor ons is.
Tijdens een meditatieve wandeling in en rondom het Warandepark, tenslotte, herontdekten enkele IPB-leden onder leiding van Stijn Demaré de dubbele dynamiek die in de encycliek Laudato Si’ ingeschreven is: enerzijds, de schoonheid van de schepping zoals die door Franciscus van Assisi in het Zonnelied wordt bezongen en, anderzijds, de schreeuw van de aarde en de arme die doorheen het stadsrumoer tot ons spreekt. Op verschillende plekken werd het Zonnelied gereciteerd: wonderlijk hoe te midden de drukte er toch rust en verstilling kan zijn.
Toen we terug in de grote kring verzamelden, klonk het nieuwe Zonnelied uit volle borst. De reacties die we mochten oogsten, waren positief. Dat deze franciscaanse spirit van eenvoud, broederlijkheid, vrede en verbondenheid met de schepping ons mag inspireren tijdens de komende twee Fora, die we benutten om samen te onderscheiden over de toekomst van het IPB in een synodale Kerk in Vlaanderen.
Meer info over de initiatieven van TAU – Franciscaanse spiritualiteit vandaag vind je op via www.franciscaansleven.be.



